ORDU’DA 57. ALAY ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Eskipazar Merkez Camiinde 57. Alay anma programı düzenlendi

25 NİSAN 2017
HABERİNVİDEOSU

Ordu Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından Eskipazar Merkez Camiinde 57. Alay anma programı düzenlendi

Eskipazar Merkez Camii’nde düzenlenen programa Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç, Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdür Vekili Ercan Okur, Altınordu İlçe jandarma Komutanı Binbaşı Engin Burak Mindivanlı, Gençlik Merkezi Müdürü Mücahit Uçar, Şube Müdürleri, Sivil Toplum Örgütleri Temsilcileri, Liderler ve Gençler katıldı.

Anma programı ilk olarak sabah namazı öncesi Çanakkale konulu vaaz ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Sabah namazın kılınmasının ardın programa katılan herkese gençlik merkezi tarafından Yarma çorbası ikram edildi.

Gençlik ve Spor Bakanlığımız 2 yıldır 57. Alay vefa programını 81 ilde aynı anda düzenlemektedir diyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç” 57. Alayda atalarımız dönmeyi düşünmediler bir adım geri atmadılar. Bizler gibi sabah namazıyla beraber belki sıcak çorbalarını içemeden şehit oldular bu güzel topraklar için. Ama bizler vefakar bir gençliğin yetiştiğini burada görüyoruz. Gençlerimizin ne giyimleriyle nede yaşam tarzıyla ilgilenmek yerine gençlerimizle aynı doğrultuda tek çatı altında, tek bayrak altında beraber etkinlikler geliştiriyoruz. Çünkü 15 Temmuzda da gördük ki bu gençlerimiz tıpkı ataları gibi dönmeyi düşünmediler. Tankların önünden çekilmediler bu da vefakar bir gençliğin tıpkı ataları gibi aynı yolda yürüdüğünün bir işaretidir. Gençlik ve Spor Bakanlığımızın tüm tesisleri başta gençlerim olmak üzere tüm halkımıza 24 saat açıktır. Anma programına katılarak sabah namazında bizlerle buluşan tüm katılımcılara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Allah’a hamdolsun bizim tarihimiz çok parlak, geriye baktığımız zaman köklerimizin çok sağlam olduğunu ifade eden Ordu İl Müftüsü Mürsel Öztürk” Zaferlerle, destanlarla dolu bir tarihe mensubuz. Cenabı hakka hamt ediyoruz. 57. Alay sadece bir sembol yani bir tanesi, Çanakkale’de biz 250 bin şehit verdik ve bu Anadolu coğrafyasında biz yüz binlerce şehit vermiş bir milletin ahfadıyız. Köklerimizi hiçbir zaman unutmamamız gerekiyor. Ben Çanakkale’ye 1970 yılından 77’ye kadar her sene 18 Martta gidiyor idik. Sabah namazını Ece batta kılıyor ve törenlere katılıyorduk. Binlerce Anzak Avustralya’dan, Yeni Zelenda’dan Çanakkale’ye geliyor ve gece yarısından itibaren ayin yapıyorlar. Yani orada tabiri caizse işgale gelen ve tokat yiyip dönen Anzakların çocukları ecdadını hatırlamak için binlerce kilometreden gelip anıp gidiyorlar. İşgal için gelmişlerdi ama bizimki öyle değil biz çok farklıyız. Yani dolayısıyla özellikle Çanakkale’yle alakalı bu anma programlarımızı biraz daha fazla katılımlarla daha büyük camilerde meydanlarda yapılmasını ve geliştirilmesini arzu ediyoruz. Köklerimizi iyi bilelim, ecdadımız bu cennet vatanı bize nasıl getirdiler nasıl verdiler nasıl teslim ettiler onun ruhunu anlayalım inşallah. O ruh işte bizi devam ettirecek değerli müdürümüzün bahsettiği gibi 15 Temmuzda o ruh tekrar tezahür etti. Çeşitli yerlerde o ruh tezahür ediyor, o ruhu kaybettiğimiz zaman her şeyi kaybederiz. Onun için bu ruhu çok canlı tutulması lazım. Çanakkale şehitlerimize ve bütün şühedaya cenabı haktan rahmet diliyorum” diye ifade etti.

Konuşmaların ardından 57. Alay anma programı katılımcıların Eskipazar Camii’nden Ordu Garnizon şehitliğine yürümesiyle ve şehitlikte okunan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle sona erdi.