İÇİMİZDEKİ KAHRAMANLAR O GECEYİ ORDU’DA ANLATTI

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın büyük ilgi gören projelerinden biri olan “Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar’ın” son durağı Ordu oldu.

2 ŞUBAT 2017

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından yürütülen "Tecrübe Konuşuyor İçimizdeki Kahramanlar" projesi kapsamında  15 Temmuz gecesi Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbeci askerlerine karşı kahramanlık örneği sergileyen isimler yaşadıklarını Ordu'da vatandaşlarla paylaştılar.

Ordu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleşen programa Hasan Genç, İsmet Doğan ve Ayla Aşkın katılırken programın moderatörlüğünü İsmail Hakkı yaptı. Kuran-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda, Veysel Çelikdemir'in "15 Temmuz" temalı kum sanatı gösterisi izleyicilerden büyük alkış aldı.

Demokrasi Kahramanları sahneye davet edilmeden önce 15 Temmuz gecesi kameralara yansıyan görüntüleri sinevizyonda gösterildi.


“Bu vatan için bir kere değil bin kere ölmeye hazırım ”
15 Temmuz’da sokağa çıkarak darbeci askerlere karşı savaşan Ayla Aşkın o gece yaşadıklarını şu sözlerle, “ben o gece televizyonda Cumhurbaşkanımızın meydanlara çıkın çağrısını duyunca 17 yaşındaki oğluma hazırlan dışarı çıkıyoruz dedim. Bugün vatanımıza sahip çıkmazsak çocuklarımızın geleceğine de sahip çıkamayacağımızı düşünüyordum. Saraçhane önünde darbeci hainlerin kurşunuyla yaralandım.  Oğlumun anneme yardım edin çığlıklarını hayatım boyunca unutamam. Vücudumdan çıkan o kurşunları hala saklıyorum ki onlar benim şeref madalyalarım. Dışarı çıktığım için asla pişman olmadım. Bu vatan için bir kere değil bin kere ölmeye hazırım.”
 

“Kendi askerlerimiz tarafından vurulmak canımızı acıttı"
Hasan Genç ise o gece yaşadıklarını şöyle anlattı: "15 Temmuz gecesi darbe yapıldığını duyar duymaz, Pendik’ten motosikletime atladım ve soluğu Boğaziçi Köprüsü’nde aldım. Köprüdeyken ilk vurulanlardan biri ben oldum. Omzumdan ve bacağımdan yaralandım; o şekilde 45 dakika yerde yatmışım. Benim o gece kendi askerlerimiz sandığım kişiler tarafından vurulmam canımı acıttı.”

“Bizim başka vatanımız yok diyerek o gece sokağa çıktık”
İstanbul Saraçhane´de darbecilerin açtıkları ateş sonucu iki bacağından vurularak yaralanan milli karateci İsmet Doğan da o gece yaşadıklarını anlattı. Doğan, "Biz o gece bizim başka vatanımız yok diyerek dışarı çıktığımızda bazı insanların fırınlar ve banka ATM´leri önünde kuyruklar oluşturduğunu gördüm. Sonuç olarak insanlar inandığı değerler üzerine yaşar ve ölürler. Bizler vatanımız için  darbecilerin karşısında durduk. Şehit olmayı çok isterdim Allah bana gazi olmayı nasip etti " diye konuştu.

 Dursun Ali Erzincanlı da programda Şehit Ömer Halisdemir için yazdığı "30 kuş" adlı şiirini seslendirdi.

 Programın sonunda 15 Temmuz şehitlerinin yakınlarına, Demokrasi Kahramanlarına Türk Bayrağı takdim edilirken, vatandaşlar Kahramanlarla hatıra fotoğrafı çektirdiler.