BOKS MİLLİ TAKIMIMIZ ORDU’DA TARİH YAZDI

Ordu’da düzenlenen Yıldız ve Genç Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası’nda Yıldız ve Genç Boks Milli Takımımız toplam 6 altın, 2 gümüş, 9 bronz olmak üzere 17 madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.

27 EYLÜL 2016

Ordu’da düzenlenen Yıldız ve Genç Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası’nda Yıldız ve Genç Boks Milli Takımımız toplam 6 altın, 2 gümüş, 9 bronz olmak üzere 17 madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.


YILDIZ VE GENÇLERDE AVRUPA’YI SALLADIK!

Ordu’da ilk defa düzenlenen ve 21 Ülkeden 200 sporcunun katılımıyla gerçekleşen Yıldız ve Genç Bayanlar Avrupa Boks Şampiyonası’nda Yıldız ve Genç Boks Milli Takımımız toplam 6 altın, 2 gümüş, 9 bronz olmak üzere toplam 17 madalya kazanarak tarihi bir başarıya imza attı.

Durugöl Spor Salonu’nda bir haftadan bu yana devam eden şampiyonanın son gününde final maçları nefesleri kesti. İlk olarak yıldızlar kategorisinin final maçlarının oynandığı organizasyonda millilerimiz bugün 3 altın, 1 gümüş kazandı. Yıldız sporcularımız şampiyonayı 3 altın, 2 gümüş, 6 bronz olmak üzere 11 madalya ile tamamladı ve Rusya’nın ardından ikinci oldu.

Gençler kategorisinde ise bugün finalde iki maça çıkan millerimiz 2’de 2 yaparak iki altın madalyayı daha ülkemize kazandırdı. Gençler kategorisinde millerimiz 3 altın, 3 bronz kazandı ve Rusya’nın ardından takım halinde ikinci oldu.

Şampiyonada dereceye giren sporcularımıza madalyalarını Ordu Valisi İrfan Balkanlıoğlu ve Türkiye Boks Federasyonu Başkanı Eyüp Gözgeç takdim ederken Türkiye, genç ve yıldızlar kategorisinde adını tüm dünyaya duyurdu.

Şampiyonanın yıldızlar kategorisinde 46 kiloda Hatice Akbaş, 48 kiloda Beyza Saraçoğlu, 52 kiloda Ayten Çumentor altın madalya kazanan isimler oldu.

Gençler kategorisinde ise 75 kilo sporcumuz Busenaz Sürmeneli, 60 kilo sporcumuz Urguya Us ve 64 kilo sporcumuz Çağla Aluç altın madalya kazandı ve şampiyon oldu.


ŞAMPİYONANIN ORDU EKONOMİSİNE BÜYÜK KATKISI OLDU

Ordu olarak şampiyonayı başarılı bir şekilde tamamladık diyen Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Mustafa Genç” 18-27 Eylül tarihleri arasında 21 Ülkeden 200 sporcunun katılımıyla İlimizde ilk defa düzenlenen Avrupa Boks şampiyonasını hiçbir sorun yaşamadan en iyi şekilde tamamladık. 10 gün boyunca şampiyona esnasında ilimizde konaklayan kafileler 250 bin Euro Ordu ekonomisine katkı sağladılar. Bu organizasyonla birlikte Ordu’muz spor kenti olma yolunda artık büyük bir ivme kazanmıştır. Avrupa Boks şampiyonasının İlimize verilmesinde emeği olan Boks Federasyonu Başkanımız Sayın Eyüp Gözgeç’e, Şampiyonanın ilimizde yapılması için her türlü imkanı seferber eden başta Ordu Valimiz Sayın İrfan Balkanlıoğluna, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Enver Yılmaz’a, Gece gündüz demeden şampiyonanın başarılı geçmesi için çalışan İl Müdürlüğümüz personeline ve gönüllü gençlerimize teşekkür ediyorum” diye konuştu.


26 Eylül final sonuçları

Yıldızlar

1- 46 KG – Hatice Akbaş (TUR) – Simran Kaur (ENG) – 3-0

2- 48 KG – Beyza Saraçoğlu (TUR) – Liubov Sharapova (RUS) – 2-1

3- 50 KG - Snezhana Ershova (RUS) – Kardelen Çinkaya (TUR) – 2-1

4- 52 KG - Goryana Stoeva (BUL) – Ayten Çumentor (TUR) – 0-3

5- 54 KG – Valeriia Rodionova (RUS) – Jessica Triebelova (SVK) – 0-3

6- 57 KG – Diana Rys (RUS) – Caroline Sara Dubois (ENG) – 0-3

7- 60 KG – Luca Anna Hamori (HUN) – Nune Asatrian (RUS) – 0-3

8- 63 KG – Gemma Paige Richardson (ENG) – Tatiana Konstantinova (RUS) – 0-3

9- 70 KG Anastasiia Rybak (RUS) – Georgia O’Connor (ENG) – 3-0

 
Gençler

1- 48 KG – Emi-Mari Todorova (BUL) – Agnessa Mitko (RUS) – 3-0

2- 51 KG – Indira Shudabaeva (RUS) – Kateryna Rohova (UKR) – 3-0

3- 54 KG – Anastasiia Artamonova (RUS) – Karyna Voronina (UKR) – 3-0

4- 57 KG – Donjeta Sadiku (KOS) – Mariia Cherednichenko (UKR) – 3-0

5- 60 KG – Urguya Us (TUR) – Liudmila Vorontsova (RUS) – 3-0

6- 64 KG – Ekatarina Dynnik (RUS) – Çağla Aluç (TUR) – 0-2


Organizasyonda madalya sıralamasına göre ilk 3 ülke ise şöyle sıralandı:

Yıldızlar

1- Rusya: 7 altın, 4 gümüş

2- Türkiye: 3 altın, 2 gümüş, 6 bronz

3- İngiltere: 1 altın, 3 gümüş, 1 bronz

 
Gençler:

1- Rusya: 4 altın, 5 gümüş

2- Türkiye: 3 altın, 3 bronz

3- Ukrayna: 3 gümüş, 3 bronz